logo

•• Plytvanie potravinami v Európskej únii ••

 

Podľa údajov projektu FUSION sa ročná úroveň potravinových strát a plytvania potravinami v EÚ odhaduje približne na 88 miliónov ton, čo predstavuje odhadovaných 143 miliárd EUR, z čoho väčšina sa sústreďuje v oblasti distribúcie potravín a na strane spotreby. Podľa tejto štúdie vzniká 70 % potravinového odpadu EÚ v omácnostiach, stravovacích službách a maloobchode a 30 % vo výrobnom a spracovateľskom odvetví.

Európska Únia ako najväčší svetový dovozca a vývozca potravinových výrobkov by mala vo svojej rozvojovej politike klásť na popredné miesto potravinovú bezpečnosť a udržateľné, odolné a efektívne poľnohospodárstvo, aby mohla prispieť k dosiahnutiu cieľov v oblasti celosvetovej potravinovej bezpečnosti a k udržateľnému využívaniu prírodných zdrojov.

Viacerým členským štátom EÚ sa podarilo znížiť potravinové straty a plytvanie potravinami vo všetkých segmentoch potravinového dodávateľského reťazca, a to s prihliadnutím na skutočnosť, že takéto straty a plytvanie často nastávajú v dôsledku zložitých interakcií v tomto reťazci. Je pravdepodobné,  nie však vždy zaručené, že opatrenie na zníženie potravinových strát a plytvania potravinami v jednom segmente bude mať vplyv na iné segmenty nachádzajúce sa nižšie aj vyššie v reťazci. Prostredníctvom toho, že pri tvorbe politík sa uplatňuje prístup zameraný na potravinový dodávateľský reťazec, na seba rôzne segmenty navzájom pôsobia a vyvíjajú sa činnosti a spolupráca v rámci celého potravinového reťazca

Zníženie potravinových strát a plytvania potravinami prináša trojaký úžitok:

  • zmierňuje sa tým tlak na podnebie, vodu a pôdu;
  • má pozitívny hospodársky vplyv na poľnohospodárov, spoločnosti a domácnosti;
  • znamená, že potravinami, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú, sa môže nasýtiť viac ľudí.

Je dôležité podporovať vzdelávanie a zvyšovanie povedomia obyvateľstva v oblasti udržateľných procesov výroby potravín, potrebných zdrojov, spotreby a potravinových strát a plytvania potravinami. Veľmi dôležitú úlohu v tejto veci zohráva aj podporovala konzistentnejšieho chápania a používania uvádzaných dátumov na potravinách,  ako sú napr. dátumy na vajciach a iných produktoch, zo strany spotrebiteľov, prevádzkovateľov potravinárskych podnikov (najmä výrobcov potravín a maloobchodných predajcov) a kontrolných orgánov s cieľom predchádzať potravinovým stratám a plytvaniu potravinami.

Zdroj: Závery Rady EÚ o potravinových stratách a plytvaní potravinami, prijaté 28. júna 2016


Na stiahnutie:
Podporný materiál
PLYTVANIE POTRAVINAMI V EURÓPSKEJ ÚNII.pdf

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...